Çocuklarda Cinsellik

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Konuşurken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

  1. Çocuğunuz soru sorduğunda cevap verin. “Büyüdüğünde sana söylerim” veya “sen nereden duyuyorsun böyle şeyleri ” diyerek onu engellemeyin. Sizin negatif tutumunuzla karşılaşan çocuğunuz bir daha sormayabilir ve güvenilir olmayan kaynaklardan yanlış şeyler öğrenebilir. Çocuğunuza soru sorması nedeniyle memnun olduğunuzu belli edin ve “bu soruyu bana sorduğun için teşekkür ederim”diyerek onu ödüllendirin.
Çocuklarda cinsellik

2. Döllenme ve doğum hakkında konuşurken şüpheli, belirsiz veya gerçek olmayan ifadeler kullanmayın. Çocuğunuz insanların nasıl doğduğunu öğrenmek istediğinde hayvanlardaki  üreme biçimlerini  örnek olarak vermeyin. Bu kafa karıştırıcı, baştan savmacı bir tutumdur.

3. Çocuğunuz soru soracak kadar büyükse, doğru yanıtları ve doğru sözcükleri öğrenecek kadar da büyüktür. Çocuğun ne sorduğunu anladığınızdan emin olduktan sonra doğrudan sorulan soruya yanıt verin. Çok fazla bilgi veriyor olmaktan korkmayın. Hazır olmadığı bilgileri eleyip unutacaktır. Çok uzun, karmaşık cevap bir daha soru sorma konusunda hevesini kıracaktır. Bundan kaçının. Çocuğunuza hazır olduğunu düşündüğünüz seviyenin biraz üzerinden bilgiler verin. Böylece hem tahmin ettiğinizin üzerinde anlama olasılığını göz önünde tutmuş hem de gelecekteki soruları için yol açmış olursunuz. Fakat konuştuğunuzun bir çocuk olduğunu da unutmayın ve aşırı kitabi bilgiler vermekten kaçının. Örneğin çocuk, kızlar ve oğlanlar arasındaki farkları sorduğunda bir kitap açarak ayrıntılı cinsel anatomi bilgileri vermeyin. Çocuk gözle görülür farkları bilmek ister. Bu durumda sadece kızların vajinası, oğlanların penisi olduğunu ve erişkin yaşa geldiklerinde kızlarının memelerinin büyüdüğünü, erkeklerin sakallarının çıktığını söyleyebilirsiniz.

4. Soruyu sorulduğu zaman yanıtlayın. Eğer çocuğunuz soru sorduğunda cevap veremeyeceğiniz bir konumda iseniz, örneğin kalabalık bir markette iseniz ”bunu evde konuşalım” ya da ”bunu daha sonra konuşalım” diyerek cevap vermeyi kısa bir süre için erteleyebilirsiniz.

5. Bilgilendirirken yaşına uygun resim ve kitaplar kullanınız.

6. Çocuğunuz soru sormasa bile öğenmesi için fırsatlar yaratın. Örneğin televizyon programlarından ya da hamile bir arkadaşınızdan yola çıkarak bebeklerin nasıl olduğunu ve nasıl doğduğunu anlatabilirsiniz. Anlatırken doğru terimleri kullanınız. Çocuğunuzun soru sormaya devam edebilmesi için doğru sözcüklere ihtiyacı vardır.

7. Benzetmeler kullanırken dikkatli olun. Çocuklarda soyut düşünme henüz gelişmediğinden  “anne karnında bir tohumun büyümesi” kavramını gözlerinde annenin içinde bir ağaç büyüdüğü şeklinde canlandırabilirler.

8. Bazen çocuğunuzun sorduğu soruyu bilemeyebilirsiniz. Bu durumda en doğru tutum “bunun cevabını bilmiyorum ama en kısa zamanda öğrenip seni bilgilendireceğim” demektir. Pek çok alanda olduğu gibi cinsellik konusunda da bilgilerimizi güncelleştirmeye, gözden geçirmeye ve bilgi edinme karşısındaki engelleri gidermeye ihtiyaç vardır.

×

Merhaba!

Online terapi - tele psikiyatri için fotoğrafı tıklayınız veya sultan@drsultandogan.com a e-posta gönderiniz.

 

× Nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: