Erişkinde Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) gerek akademik gerekse sosyal ortamlarda giderek daha fazla tartışılan popüler bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu bozukluk tanısı konmadığı ve uygun tedavisinin yapılmadığı zaman toplumu doğrudan ya da dolaylı olarak zarar verebilme özelliğine sahip olduğundan dolayı da önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Tanı konmamış ve tedavi edilmemiş dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu görüldüğü yaşa göre farklı sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Erişkin DEHB olan kişilerde en sık karşılaşılan sorunlar iş, okul, ev, genel sağlık, ruh sağlığı ve sosyal ilişkiler gibi birkaç alanda kümelenir.

Okulu bitirememe veya okuldan atılma, sık iş değiştirme, yüksek riskli yeni işler kurma, işten atılma veya iflas etme, kapasitesinin altında işlerde çalışma, iş veriminin yeterli olmaması, başladığı projeyi tamamlayamama, sık iş kazasına maruz kalma olabilir.

Yemek, temizlik gibi gündelik işleri düzenlemede, faturaları zamanında ödemede, ekonomik harcamaları ayarlamada, çocuklarının bakımını yetiştirmede zorluk vardır. Ayrıca, DEHB’li erişkinler genel toplumdan daha yüksek anksiyete, depresyon, antisosyal kişilik bozukluğu, alkol-madde kullanımı, sigara içme oranlarına sahiptir.

Ek olarak, sosyal ilişkileri sürdürmede zorluk, evlilik uyumsuzluğu, sosyal yalıtım, heyecan verici etkinliklerde bulunma (tehlikeli sporlar, Internet kullanımı) eğilimi sıktır. Tedavi edilmemiş DEHB’li erişkinlerin diğer özellikleri arasında tehlikeli araba kullanma, sık trafik kazası yapma, yasal sorunlarla sık karşılaşma da vardır.

×

Merhaba!

Online terapi - tele psikiyatri için fotoğrafı tıklayınız veya sultan@drsultandogan.com a e-posta gönderiniz.

 

× Nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: