Fobiler

Phobos, Yunan mitolojisinde korku tanrısıdır. 
Gerçekte korku yaratmayacak bir objeye, aktiviteye veya duruma karşı aşırı korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya fobi denir.

Kişi; belirli bir nesne veya durum karşısında, aşırı ve gereksiz olduğunu bilmesine karşın önüne geçemediği bir anksiyete veya panik atağı yaşamaktadır. Bazen korku veren nesne ve durumun düşüncesiyle bile şiddetli şikayetler ve belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirgin ve ısrarlı korku genellikle zararsız nesnelere veya durumlara karşı gelişmiştir.

Özgül Fobiler

Ana özelliği, korkunun özgül nesneyle sınırlı olmasıdır.

 Çeşitli tipleri vardır:

Hayvan tipi: Böcekler, kedi (ailurofobi), tüm hayvanlar (zoofobi)

Doğal çevre tipi: Fırtına, yüksek yerler (akrofobi), su

Duruma bağlı korkular: Toplu taşıma araçlarıyla seyahat, uçak, tünel, köprü, asansör, kapalı yerler (klastrofobi)

Kan-enjeksiyon-yara tipi

Diğer tipler: Boğulma, kusma, hastalık kapma, ağrı (algofobi), yüz kızarmasından korkma (eritrofobi), yabancılardan korku (ksenofobi)

Agorafobi

Agorafobi eski Yunanca’dan türetilmiş bir sözcüktür. “Pazar yeri korkusu” anlamına gelir. Bilinen, alışık olunan, emin bir yerden ayrılıp bir tehlike anında kaçmanın zor olacağı düşünülen yerlerde bulunmaktan bariz şekilde korkma ve kaçma mevcuttur. Yaygın görülen bir fobi çeşididir ve toplumsal ve mesleki işlevsellikte önemli ölçüde bozulmaya yol açabilir.

“Kaçmanın zor olabileceği ya da yardım alınamayacağı düşünülen yer ve durumlarda anksiyete veya sıkıntı duyma” olarak da tanımlanmaktadır. Agorafobik korkular arasında; kalabalık ortamlarda bekleme, sıraya girme, sinema veya cami gibi kalabalık yerlerde ön sıralarda bulunma gibi özel birtakım durumlar da vardır.

Sosyal Fobi

Toplum ya da yabancılar önünde kendisini küçük düşürecek, utandıracak bir şey olmasından korkma ve bu ortamlardan kaçınma durumudur. Toplum önünde konuşma, dışarıda yemek yeme, başkalarının yanında yazı yazma, telefon kullanma, genel tuvaletleri kullanma durumlarında ortaya çıkabilir.

×

Merhaba!

Online terapi - tele psikiyatri için fotoğrafı tıklayınız veya sultan@drsultandogan.com a e-posta gönderiniz.

 

× Nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: