Okul Öncesi Çocuklarda Cinsellik ve Cinsel Eğitim

İnsan cinselliği doğumdan ölüme kadar sürer ve belli bir yaştan önce başlaması veya belli bir yaştan sonra bitmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla cinsellik hakkında bilgilenmenin veya cinsel eğitimin yaşam boyunca sürmesi gerekir. Ancak cinsellikle ilgili bilmek istediklerimiz veya bilmemiz gerekenler  her yaşta aynı değildir. Örneğin; 70 yaşındaki bir erkek, aktif cinsel yaşamının daha ne kadar süreceğini merak ederken menapoz öncesi bir kadın, menapozun vücudunda ve cinsel yaşantısında ne gibi değişikliklere neden olacağını bilmek ister. Benzer biçimde 12 yaşındaki bir erkek ya da kız çocuğun merakı ise ergenlik ile onun getirdiği bedensel ve duygusal değişikliklere odaklanmıştır.

Bu yaşam dönemlerinin en önemlisi ise 0-6 yaş dönemidir. Çünkü bu yaşta edinilen bilgiler erişkin yaşa gelindiğinde cinsel tutum ve davranışların sağlıklı olması açısından belirleyicidir. Ayrıca bu yaşlarda bir erişkin gibi bağımsız ve aktif olarak merak edilen cinsel konuların çeşitli kaynaklardan araştırılıp öğrenilmesi de mümkün değildir. Henüz okul ve öğretmenler de çocuğun hayatına girmediğinden 0-6 yaş çocuklarda cinsel eğitim aile içinde verilmelidir. Bunun için gerekli temel bilgileri şöyle özetleyebiliriz:

0-18 ay:

-Bebek kucağa alınma ve okşanmayla bedensel teması ve bundan haz almayı öğrenmeye başlar.

-Cinsel kimlik ve cinsel rol gelişimi başlar yani bebekler, kız veya oğlan olduklarını anlamaya ve buna uygun davranmaya başlarlar.

-Kendiliğinden erkek bebeğin penisinde sertleşme ve kız bebeğin vajinasında ıslaklık olur.

-Bir yaş civarında bebeklerin çoğu cinsel organlarını keşfeder ve dokunmaktan hoşlanır.

18 ay-3 yaş:

-Tuvalet eğitimi ile birlikte çocuk cinsel bölgenin daha fazla farkına varır.

-Kendi cinsiyetinden emindir ancak bunun kalıcı olup olmadığını bilmez.

-Diğer çucuklara kız veya oğlan oluşlarına yani cinsel kimliğine göre farklı davranmaya ve onların davranışını kabul etmeye başlar.

-Cinsel organlar ve bedensel fonksiyonlar için kelimeler öğrenir. Bu dönemde çocuğa cinsel organların doğru terimlerle tanıtılması gerekir. İdeal olanı tıbbi terimlerin (vajina ve penis) öğretilmesidir. Anne-baba ve bakıcıların cinsel organlara lakaplar takması, mastürbasyona karşı olumsuz tavır takınması doğru değildir.

-Bedensel temasa, öpülüp sevilmeye duyulan ihtiyaç devam eder.

3-4 yaş:

-Bebeklerin nereden ve nasıl geldiklerine dair sorular sormaya başlar. Üreme bu yaştaki çocukların anlaması için çok karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle bebeklerin nasıl olduğuna dair bilgiler defalarca tekrarlanmalıdır.

-Akranları ve oyuncaklar aracılığı ile cinselliği anlamaya çalışır. “Doktorculuk” ve “Evcilik” oynayarak kadın ve erkek vücutları arasındaki farklılıkları öğrenmek için çabalar.

-Başkalarının tuvalette ne yaptığını merak eder. Yetişkinlerin argo konuşmalarını taklit eder.

-Hangi davranışların sosyal olarak kabul edilebilir olduğunu anlamaya başlar. Toplum içinde ve özel mekanlarda nasıl davranılması gerektiğini kavrar.

-Özellikle erkek çocuklarda cinsel bölge duyumu artmıştır ve çoğunlukla da üzgün olduklarında cinsal organlarını tutarlar.

5-6 yaş:

-Bebeklerin nasıl oluştuklarından ziyade nasıl doğduklarıyla ilgilidirler. Arkadaşlarından cinsellile ilgili doğru olmayan bilgiler edinebilirler. Böyle bir durumda anne-babanın çocukları ile cinselliği açıkça tartışıp konuşması ve doğru bilgiler vermesi uygundur.

-Giyinirken veya banyoda yanlarında kimsenin bulunmasını istemezler.

-Cinsiyetler arası farklılıklara karşı daha duyarlı olmaya başlarlar. Kendi cinsiyetinden çoçuklarla arkadaş olma eğilimi gösterirler ve kadın/erkek rollerine olan ilgileri giderek artar.

-Cinsel oyunlar ve mastürbasyon devam eder.

-Açık-saçık, müstehcen kelimeler kullanmaya başlar.

-Daha az olmakla birlikte bedensel temasa ihtiyaç duyar.

-Vücuduna sahip çıkmayı ve kendisine uygunsuz biçimde dokunulduğunda “hayır” demeyi bilir.

 

Okul öncesi çocuklarda cinsel eğitim
×

Merhaba!

Online terapi - tele psikiyatri için fotoğrafı tıklayınız veya sultan@drsultandogan.com a e-posta gönderiniz.

 

× Nasıl yardımcı olabilirim?
%d blogcu bunu beğendi: