En Yeniler

Ölüm ve Matem

Sessiz Gemi Artık demir almak günü gelmişse zamandan Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan. Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol; Sallanmaz o kalkışta ne mendil, ne de bir kol. Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli, Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli, Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu! Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu. Dünyada sevilmiş ve seven …

Devamını Oku »

Cinsellik ve Depresyon

Cinsellik ve depresyon arasındaki ilişki karmaşık, iki-yönlü ve nedensel olarak yeterince net değildir.

Devamını Oku »

Antidepresan İlaçlara Bağlı Cinsel İşlev Bozukluklarının Tedavisi

Antidepresana bağlı cinsel işlev bozukluğu (CİB) nedeni ile ilacını bırakan veya dozunu azaltan hastalar yüksek orandadır. Bu nedenle hastaların verilen antidepresan ilacın cinsel yan etkileri ve başka tedavi seçenekleri konusunda bilgilendirilmesi önem kazanır. Hastalara ilaca bağlı CİB oluştuğunda tedaviyi bırakmak yerine başka seçenekleri araştırmak için yeniden gelmeleri söylenmelidir. Antidepresanlara bağlı cinsel sorunların tedavisinde seçenekler şöyle sıralanabilir: Dozu azaltmakİlaç tatili vermekTolerans …

Devamını Oku »

Antidepresan İlaçların Cinsel İşlevlere Etkileri

Antidepresanların çoğunun cinsel yan etkileri vardır ve bu yan etkiler hastaların tedavi memnuniyetini büyük ölçüde etkiler.

Devamını Oku »

Erişkinde Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) gerek akademik gerekse sosyal ortamlarda giderek daha fazla tartışılan popüler bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Devamını Oku »

Erken Boşalma

Boşalma kontrolünün sağlanamaması erkeklerde sürekli olarak cinsel ilişki sırasında kendisinin ya da partnerinin istediği süreden önce boşalması ile kendisini belli eder. “Erken” ya da “hızlı/çabuk” boşalma da denilir.

Devamını Oku »

Sertleşme (Ereksiyon) Bozukluğu

Belirgin sıkıntıya ya da kişilerarası ilişkilerde zorluklara neden olacak şekilde, sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, cinsel etkinlik bitene kadar yeterli sertleşmeyi sağlayamama veya sürdürememe durumu sertleşme bozukluğu olarak kabul edilir.

Devamını Oku »

Geç Boşalma

Bu bozukluğun temel özelliği, erkekte boşalmada belirgin bir gecikme olması ya da yeterli uyarılmaya ve boşalma isteğine rağmen boşalma olmamasıdır.

Devamını Oku »

Kadın vajinismusu varsa bunu nasıl anlar?

Kadınlar genellikle kendilerindeki belirtilerden yola çıkarak vajinismus olduğunu kolayca anlayabilirler. Aşağıda sıralanan belirtiler vajinismusu düşündürebilir: Vajinismus nasıl anlaşılır? Cinsel birleşmenin zor veya imkansız olması, giriş sırasında ağrı, penisin vajinaya girişi esnasında şiddetli rahatsızlık hissiTamamlanmamış evlilikCinsel ilişki sırasında yanma ya da batma hissine eşlik eden vajinal kasılmaÇocuk doğurma, mantar/idrar yolları enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, interstisiyel sistit, histerektomi, kanser ve cerrahiler, …

Devamını Oku »

Vajinismus tedavi edilebilir mi?

Başarılı bir vajinismus tedavisinde ilaçlar, ameliyat, hipnoz ve başka karmaşık tedavilere gerek yoktur.

Devamını Oku »